Regał z książkami. Biblioteczka dziecka.
"R" jak rozwój

Dlaczego warto czytać dzieciom? O korzyściach z czytania

Specjaliści są zgodni – regularne wspólne czytanie z dzieckiem przynosi ogromne korzyści zarówno dla jego rozwoju poznawczego, jak i emocjonalnego oraz społecznego.

Współcześnie, pomimo wszechobecnie panoszących się nowoczesnych technologii, rynek książeczek dla dzieci przechodzi swój “złoty wiek” – wiele wydawnictw oferuje w swojej sprzedaży prawdziwe perełki dziecięcej literatury, pięknie napisane i zilustrowane. Wiąże się to zapewne z faktem, że mnóstwo rodziców i wychowawców jest świadomych ogromu korzyści, jakie płyną z regularnego czytania najmłodszym. Dlaczego więc warto czytać dzieciom? Poniżej przedstawiam kilka powodów, grupując je w trzech sferach rozwoju dziecka.

Jak czytanie książek wpływa na rozwój poznawczy?

Wpływ czytania na rozwój poznawczy.

Wszyscy wiemy, że mózg potrzebuje bodźców, aby się rozwijać. Jednak same bodźce nie wystarczą – dziecko musi nie tylko je odbierać za pomocę zmysłów, musi również nauczyć się je przetwarzać. Na rynku jest cała masa “cudownych” grająco-świecąco-tańczących zabawek, z funkcją nagrywania, rapowania, wierszowania i usypiania. Nie sądzę, że tego typu zabawki są złe. Mają jednak jeden haczyk – nie uczą koncentrowania uwagi. Bo niby jak mają to robić, gdy każdy z setki guzików włącza inną melodię czy światełko. Maluch podczas takiej zabawy jest nastawiony na zmienność i nowość bodźców, nie skupia się dłużej na żadnej z funkcji lecz wciąż aktywuje nowe. A zdolność do koncentracji jest podstawową umiejętnością szkolną. Czytając dzieciom dajemy im szansę na stopniowe wydłużanie czasu skupienia na określonej treści. Zauważcie, że na początku maluszki przewracają strony bardzo szybko, z czasem zatrzymują się, żeby na coś wskaząć, by w końcu stać się zdolnymi do wysłuchania całej opowieści (oczywiście nie jest to zasługa wyłącznie treningu, skupienie uwagi naturalnie wydłuża się z wiekiem). Innymi zdolnościami, jakie rozwijamy przy okazji czytania są spostrzeganie, kojarzenie faktów i myślenie przyczynowo-skutkowe. Bezspornie można również stwierdzić, że słuchanie czytanego tekstu rozwija pamięć – Wasze pociechy, którym regularnie czytacie z pewnością błyskawicznie upomną się o niby przypadkowo ominiętą stronę w ulubionej bajce, nieprawdaż? 🙂 Nie można nie wspomnieć o korzyściach dla rozwoju zdolności komunikacyjnych: czytanie książek wzbogaca słownictwo i prezentują właściwe wzorce językowe.

Jak czytanie książek wpływa na rozwój emocjonalny?

Wpływ czytania na rozwój emocjonalny.

Korzyści dla rozwoju emocjonalnego płynące z regularnego czytania dziecku są może mniej oczywiste niż te związane z rozwojem poznawczym, jednak niemniej (a może nawet więcej!) ważne. Czas spędzony wspólnie na ulubionej lekturze buduje pozytywne więzi z rodzicem/opiekunem, w bezpiecznej przyjaznej atmosferze. To często te momenty, kiedy dziecko sadowi się wygodnie na naszych kolanach lub wtula się w nasze ramiona. Bliskość i wspólne pole uwagi to okazja do pogłębiania relacji, a książka z pewnością podpowie ciekawy temat do rozmowy i wymiany zdań (lub w przypadku młodszych dzieci obiektów na obrazkach). Inną zaletą czytania dzieciom mającą znaczenie dla rozwoju emocjonalnego jest to, że obecnie wiele pozycji dla najmłodszych traktuje o emocjach. Dzieci mogą więc nie tylko zaspokajać swoje potrzeby emocjonalne spędzając czas z rodzicem przy ulubionym opowiadaniu, ale także o emocjach przeczytać, wzbogacając swoją wiedzę i samoświadomość.

Jak czytanie książek wpływa na rozwój społeczny?

Wpływ czytania na rozwój społeczny. Przyjaciel liski.
Wpływ czytania na rozwój społeczny.

Każde dziecko żyjąc wśród innych ludzi musi stopniowo nauczyć się, że społeczeństwem kierują różne zasady i normy – dla malucha nie zawsze proste i zrozumiałe. Zadaniem rodziców i wychowawców jest nauczyć dziecko, jak w zgodzie funkcjonować z innymi. Z niocenioną pomocą przychodzą nam książeczki – dlaczego nie wolno bić kolegów? dlaczego warto się dzielić zabawkami? co się zmieni w moim życiu, gdy na świat przyjdzie młodsza siostra czy brat? Odpowiedzi na te nurtujące pytania można dzieciom podsunąć czytając o przygodach bohatera, któy właśnie boryka się z tymi samymi problemami. Możliwość “omówienia” kwestii społecznych na podstawie doświadczeń postaci z bajki jest dużą zaletą. Dziecko może spojrzeć na problem z perspektywy osoby trzeciej i ocenić go obiektywniej.

Czy ktoś z Was zastanawia się jeszcze, dlaczego warto czytać książki dzieciom?

Zapraszam do śledzenia bloga, gdzie wkrótce pojawi się sporo recenzji prawdziwie wartościowych pozycji dla najmłodszych, część z nich z propozycjami zabaw na ich podstawie, by ze wspólnego czytania “wycisnąć” jak najwięcej korzyści rozwojowych.

6 komentarzy

  • Paulina D.

    Gratulacje świetnego wpisu! 😘 Bedziemy z maleństwem zaglądać ☺ i poślemy wieści o nowym, fajnym miejscu w sieci w obieg.
    Przy dzisiejszych zasobach czytelniczych warto mieć osobę obeznaną w temacie.
    Prośba od nas również o jakieś pozycje anglojęzyczne 😉

    • Poczytuchy

      Dziękuję! Rownież za polecenie strony dalej 😉 W zamyśle są recenzje książek w języku polskim, ale kto wie, być może w przyszłości zmierzę się również z tytułami anglojęzycznymi.

  • Przemo

    Ostatnio zostawiłem swojego 2,5 rocznego syna z książeczka sam na sam i poprosiłem go aby mi opowiedział historie z tej książeczki. A on prawie słowo słowo “czytał” (mówił z pamięci) bajkę kartkując ją ze strony na stronę 🙂

    • Poczytuchy

      Też znam ją na pamięć już, a nasz Młody fragmenty próbuje powtarzać. Wkrótce recenzja tej książki pojawi się też na blogu, ale na razie czeka na swoją kolej 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.