Recenzje książek

Najlepsze książki o tematyce świątecznej dla 3-7 latków

Dzieci w wieku przedszkolnym to chyba najbardziej wdzięczna grupa odbiorców, jeśli chodzi o pozycje związane z Bożym Narodzeniem – zdają się magię świąt chłonąć wszystkimi zmysłami. I absolutnie nikt, jak 4-, czy 5-latek, nie czeka na Świętego Mikołaja z tak wielkim zaangażowaniem. Jakie książki zaproponować więc dzieciom w wieku przedszkolnym, by odpowiedzieć na ich potrzebę przeżywania tego świątecznego czasu? Poniżej znajdziecie kilka propozycji.

I PROPOZYCJA: Hiroko Motai, Marika Maijala “Milion miliardów Świętych Mikołajów”, Wyd. Dwie Siostry.
Okładka książki "Milion miliardów świętych Mikołajów"Okładka książki "Milion miliardów świętych Mikołajów"Okładka książki "Milion miliardów świętych Mikołajów"

Alternatywna historia Świętego Mikołaja dla dzieci trochę wątpiących, które pomimo że chciałyby dowiedzieć się prawdy, w głębi serca liczą jednak na magiczne wyjaśnienie kwestii “czy Mikołaj istnieje NAPRAWDĘ”. 
A było to tak: ” Dawno, dawno temu był tylko jeden Święty Mikołaj. Bo na świecie żyło bardzo mało ludzi”. Z czasem jednak ludzi przybywało i jeden Święty Mikołaj nie był w stanie wszystkich obdarować. Poprosił więc Boga, by zmienił go w dwóch Mikołajów… później w czterech… później w milion! Cudowne pomnażanie Mikołajów, poza oczywistymi korzyściami, miało jedną wadę: proporcjonalnie do zwiększającej się liczebności świętych, malał ich rozmiar. W końcu Mikołaje byli tak maleńcy, że nie byli w stanie unieść żadnego prezentu. Mogli za to wślizgnąć się do uszu miliona dorosłych i podczas snu szepnąć im: “Daj dziecku prezent”.<3

dawno temu był tylko jeden Święty Mikołaj
dwóch Świętych Mikołajów
o połowę mniejsi
Praca wre
Daj dziecku prezent

“Milion miliardów Świętych Mikołajów” to przeurocza historia, w której ilustracje nawiązują mocno do dziecięcego sposobu rysowania. Będzie świetnym wyborem zarówno dla młodszych, jak i tych mocno starszych dzieci ;).

II PROPOZYCJA: “Wieczór gwiazdkowy na placu budowy”Sherri Duskey Rinker,  AG Ford, Wyd. Nasza Księgarnia.
Okładka książki "Wieczór gwiazdkowy na placu budowy"

“Wieczór gwiazdkowy na placu budowy” to coś dla fanów (niekoniecznie płci męskiej) pojazdów do zadań specjalnych. Akcja rymowanej opowieści dzieje się na placu budowy w dzień wigilii Bożego Narodzenia. Maszyny mają ważną misję, muszą ukończyć budowę domu, nim nastanie noc – w końcu to nie do pomyślenia, by w święta ktoś został bez dachu nad głową. Buldożer, koparka, betoniarka, wywrotka i dźwig dają z siebie wszystko, by sprostać zadaniu. Po wytężonym dniu pracy na każde z nich czeka świąteczny prezent!

Maszyny są ciągle na placu budowy
Prezent dla spychacza
Dom dla wozów strażackich
III PROPOZYCJA: “Ekspres polarny” Chris Van Allsburg, Wyd. Tekturka.
Okładka książki "Ekspres polarny"

Bestsellerowa książka świeżo wznowiona przez Wydawnictwo Tekturka. Narrator wspomina jedną z wigilii Bożego Narodzenia, kiedy to leżał w łóżku pełny wątpliwości, czy Święty Mikołaj istnieje naprawdę. Gdy tak leżał otulony ciszą, z nadzieją, że usłyszy dźwięk dzwoneczków przywieszonych u sań, dobiegł go odgłos…wielkiej lokomotywy! Przed jego domem stanął polarny ekspres, a osobliwy konduktor zaprosił go do środka w podróż na Biegun Północny. Czy chłopiec spotka tam Mikołaja? Czy rzeczywiście, jak poinformował go konduktor, Mikołaj wręczy osobiście któremuś z pasażerów pierwszy świąteczny prezent? I czy wszystko to, co właśnie się dzieje, nie jest przypadkiem snem…?

Strona z książki "Ekspres polarny": "Pięliśmy się na górskie szczyty"
Podróż pociągiem. Strona z książki "Ekspres polarny"
Pierwszy świąteczny prezent. Strona z książki "Ekspres polarny"
Strona z książki "Ekspres polarny": "Jednak ja, choć zdążyłem już dorosnąć, wciąż słyszę dźwięk srebrnego dzwonka."

Nastrojowa opowieść o tym, że wiara czyni cuda, a świat wokół nas może być pełen czaru i magii, jeśli tylko zostawimy małą furtkę dziecięcej wyobraźni. 

IV PROPOZYCJA: “Pomocnicy Mikołaja” Barry Timms, Ag Jatkowska, Wyd. Zielona Sowa.
Okładka książki "Pomocnicy Mikołaja"

Książka “Pomocnicy Mikołaja” ujmuje świąteczny temat w bardzo klasyczny sposób. Historia zarysowana jest wokół problemu, który dotknął rodzinę Niedźwiedzi. Otóż ich dom na Jemiołowej Górze został zasypany śniegiem, wobec czego świąteczne przygotowania musiały zostać zawieszone. Na całe szczęście Mikołaj powołuje specjalną grupę przyjaciół, która uratuje święta. 

Rozkładówka książki "Pomocnicy Mikołaja"
List do borsuka. "Pomocnicy Mikołaja"
Jazda do Niedźwiedzi. "Pomocnicy Mikołaja"
Mikołaj i przyjaciele

Chociaż książka “Pomocnicy Mikołaja” nie zwaliła mnie z nóg, zawiera wszystko, czego dzieciaki szukają w okołoświątecznych pozycjach: kolorowe ilustracje z mnóstwem szczegółów, masę śniegu, zabawek, słodyczy, uśmiechniętych od ucha do ucha zwierzęcych bohaterów i oczywiście szczęśliwe zakończenie! 

V PROPOZYCJA: “Hurra, są święta!” Ulf Nilsson, Emma Adbåge, Wyd. Zakamarki.
 
Okładka książki "Hurra, są święta!"

Książka świąteczna, która zaczyna się od niedoszłego świniobicia, mordu na ryjówce i bezdomności – niestandardowo, prawda? Paradoksalnie odkryłam w niej więcej świątecznego ducha niż w innych lukrowo-piernikowo-prezentowych pozycjach. Bohaterami opowieści zamkniętej w 24 krótkich rozdziałach (na każdy dzień adwentu) są młody prosiak Rufus, zbieg z transportu do rzeźni i kotka Kici Kici, która zgubiła swoją rodzinę, zajmując się swoimi kocimi sprawami. Wspólnie szukają własnego domu na Święta. Wprowadzają się do opuszczonej chaty w lesie, zamieszkałą przez dwie myszy. Po pewnym czasie grono lokatorów znacznie się powiększa. Zwierzęta wspólnie przygotowują się do Bożego Narodzenia, czytając znalezioną w domu książkę “Święta w naszym domu”. Próbują zachowywać się jak ludzie – zarabiają pieniądze na świąteczne zakupy, sprzątają i odnawiają dom, pieką pierniczki, pakują prezenty (w jednych są źdźbła trawy, w innych masło, ale w większości pięknie zapakowane Nic) i dekorują choinkę. Mają nawet swój wyjątkowy kalendarz adwentowy, w którym “okienka” stanowią różne miejsca/rzeczy odkrywane w nowym domu.

Pieczenie pierników
świąteczne przygotowania

Pozycja “Hurra, są święta” to lektura nie tylko dla dzieci. Dla dorosłych może być pretekstem do głębokiej refleksji. Zwierzęcy bohaterowie kilkakrotnie wypowiadają się na temat ludzi i ich sposobu życia:
“Podoba mi się życie ludzi – stwierdziła Kici Kici. – Choć mogliby żyć bardziej jak zwierzęta. Więcej odpoczywać i trochę więcej spać”

“Żal mi ludzi – powiedziała Kici Kici. – Wciąż są czymś zajęci. Budują drogi, domy, burzą, budują od nowa.
– Mogliby być jak my – zgodził się Rufus. – Żyć spokojnie, jeść i trochę ryć w ziemi…
– Rozmyślać i spać – dodała Kici Kici i ziewnęła szeroko.”

Święta to dobry czas żeby zastanowić się nad kondycją życia i hierarchią wartości, a ta lektura z pewnością będzie ku temu pomocna.

Jak podobały Wam się propozycje książek świątecznych dla starszaków? Macie już swoje ulubione? Jeśli chcecie, podzielcie się opinią w komentarzu pod wpisem. Tymczasem życzę Wam cudownych Świąt, pełnych magii i pięknych opowieści. 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.